U Gologoricu se ulazi kroz Vela vrata, u davnini, glavna vrata na zidinama koje su je čuvale. Uz glavna je vrata kapelica, poklonac, iz 1773., a od njih kratka uličica vodi na trg pred crkvom kojim dominira kuća De Franceschi, izgrađena 1711. Ova se utjecajna i bogata porodica u 17. stoljeću u Gologoricu doselila iz Karnije. Dala je mnoge znamenite ljude među kojima su političar i povjesničar Karlo (1809. – 1893.), povjesničar Camillo (1868. – 1953.) i slikar Giulio (1856. – 1942.).
Nedaleko Gologorice nalazi se špilja Piskovica, prozvana po pisku (laporu) koji je oblikovao okolni krajolik. Špilja je jedinstven speleološki objekt te vrste u Istri, ali i najduža špilju u Istri. Erozijom fliša između dviju vapnenačkih ploča nastala je 1036 metara duga prostorija, zapravo kanal, vodoravnog poda i izrazito ravnog stropa. Ulaz u nju nalazi se na privatnom zemljištu, pa se može ulaziti samo uz suglasnost vlasnika i uz stručno vodstvo speleologa* (*isključivo uz Rješenje JU Natura Histrica). Pećina Piskovica svrstana je u mrežu Natura 2000 te spada pod režim posebe zakonske zaštite i za ulazak je potrebno ishodovati pismeno odobrenje od nadležne institucije JU Natura Histrica koja izdaje Rješenje, dozvoljava ili ne dozvoljava određene aktivnosti.
Okolni krajolik oblikuju duboke vododerine zasječene u laporne naslage. Impozantne krajobrazne prizore, ti slojevi, složeni uredno poput stranica zaklopljene knjige, stvaraju istočnije od Gologorice, prema Gradinju i Pazu, ali i sjevernije od Cerovlja od Grimalde prema Draguću. Između pjeskovitih lapora nalaze se ulošci vapnenačkih sedimenata iz srednjeg eocena. Te laporne naslage, koje se u valovima nižu krajolikom, ostaci su muljevitog dna plitkog mora koje je pred 50 milijuna godina prekrivalo ovo područje.